Czy kosmetyki bez parabenów i silikonów są drogie?

Istnienie naturalnych kosmetyków z serii bio, przez długi czas kojarzyło się z niepotrzebnym dodatkowym kosztem. Obecnie jednak świadomość klientów dynamicznie rośnie, a razem z wiedzą pojawiają się poważne zastrzeżenia do regularnego stosowania chociażby SLS, parabenów i silikonów w kosmetykach. Produkty pozbawione tych szkodliwych substancji i kosmetyki bez parabenów i silikonów, zyskują popularność i trafiają do coraz to zwyklejszych sklepów, a ich cena nie jest już dzisiaj tak zaporowa, jak na początku budowania tego rynku naturalnych kosmetyków.

Przybywa więc punktów, także na mapach niedużych miejscowości, w których kupić można rozliczne kosmetyki bez parabenów i silikonów (np. szampony marki Pityver), a co istotne – często są to produkty lokalnych dostawców, nie zaś wielkie międzynarodowe marki kosmetyczne, które często reklamując produkt jako pozbawiony parabenów, stosują inne, równie szkodliwe zamienniki do konserwacji kosmetyków.

Sklepy i punkty, w których z powodzeniem można dzisiaj kupić lub zamówić kosmetyki bez sls parabenów i silikonów, to m.in.:

  • apteki – tutaj od zawsze sprzedawano kosztowne dermo kosmetyki, ale w ostatnim czasie ich cena mocno spadła, głównie dzięki rosnącemu popytowi i pojawiającej się wciąż nowej konkurencji,
  • drogerie, zarówno sieciowe jak i lokalne, również były jednymi z pionierów jeśli chodzi o wprowadzanie na lokalny rynek produktów kosmetycznych bez parabenów czy silikonów,
  • salony kosmetyczne i fryzjerskie – przeważnie profesjonaliści w tych dziedzinach sami stosują szampony bez parabenów i silikonów, a w takiej sytuacji umożliwiają również ich zamówienie lub kupno bezpośrednio u siebie w punkcie,
  • festiwale, warsztaty i pokazy kosmetyków naturalnych i produktów ekologicznych czy regionalnych wyrobów bio – także mogą być ciekawym miejscem na spotkanie oko w oko z jedynym producentem i dostawcą danego rozwiązania i szansą na znalezienie taniego, a bardzo konkurencyjnego pod względem jakości kosmetyku,
  • półki z produktami bio i Eko,
  • działy z kosmetykami dla dzieci.

Oczywiste korzyści

Korzyści płynące z sięgnięcia po te nieco droższe, ale też posiadające zdecydowanie ciekawszy i bezpieczniejszy skład produkty, jest doskonałym pomysłem nie tylko w przypadku osób, które już teraz skarżą się na pewno symptomy i objawy. Nie tylko osoby, które mają zapalenie skóry głowy czy problem z przesuszającymi się włosami, powinny sięgnąć po szampony bez parabenów i silikonów. Nawet osoby, które mają problem z nie dającymi się zbyt łatwo ułożyć i wymodelować włosami, mogą poczuć natychmiastową poprawę sytuacji, gdy odstawią produkty bogate w silikony oraz parabeny.

Nie jest to jednak zadanie łatwe, gdyż silikony oraz parabeny w produkcji kosmetycznej są wyjątkowo popularne i powszechne. Parabeny to bardzo skuteczne i praktyczne konserwanty, dzięki którym krem czy odżywka do włosów nawet na kilka miesięcy po otwarciu nie psuje się i nadaje się do względnie swobodnego użycia. Trudno więc oczekiwać, by producenci całkowicie o nich zapomnieli, ale pod wpływem nacisków konsumentów mogą zamienić te bardziej stężone i szkodliwe parabeny na ich obojętne dla człowieka, choć kosztowniejsze wersje.

Jedna odpowiedź

  1. No jasne, przecież parabeny, sls i te wszystkie inne „dodatki” są dodawane do kosmetyków tylko dlatego, żeby pomóc producentom! Nie dajmy się zwariować – kupujmy mądrze! Sama jakiś czas temu zrezygnowałam z tych wszystkich „popularnych” marek i kupiłam sobie szampon bez sls Pityver. Jestem bardzo zadowolona!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *