Ile kosztuje szampon bez sls parabenów i silikonów?

Stosowanie zaawansowanych kremów kolagenowych czy maseczek przeciwzmarszczkowych nie jest tak powszechne, jak używanie chociażby szamponu czy pasty do zębów i właśnie na tych kosmetykach codziennego użytku należałoby oszczędzać najmniej. Wybór odpowiedniego szamponu może mieć kolosalny wpływ nie tylko na doraźne efekty, jak wygląd i układanie się włosów, ale również mieć długofalowe konsekwencje o podłożu zdrowotnym. Sięgając po szampon bez sls parabenów i silikonów możemy mieć pewność, że ryzyko niektórych z nich zostało zminimalizowane prawie do zera.

Niekorzystne efekty kosmetyczne

Kosmetyki takie jak szampon, dostępne w sieciowych drogeriach, bywają coraz tańsze, a jest to zasługa rozwoju chemii przemysłowej i technologii produkcyjnych. Tanie i ogólnodostępne kosmetyki bogate w SLS czy parabeny oraz silikony mogą wywoływać, zwłaszcza przy długotrwałych stosowaniu, takie niekorzystne efekty uboczne, jak chociażby:

 • uczucie świądu i pieczenia całej skóry głowy oraz szyi,
 • podrażnienia i zaczerwienia skórne, łącznie z możliwości pojawienia się krostek i wyprysków,
 • przeciążenie włosów zbyt licznymi powłokami lepkiego silikonu,
 • drastyczne przesuszenie łuski włosa oraz skóry głowy,
 • zaburzenie równowagi lipidowej skóry głowy oraz samych włosów prowadzące do całkowitego zlikwidowania naturalnej bariery ochronnej włosów,
 • przy kontakcie z oczami może nie tylko krótkotrwale podrażniać gałkę oczną, ale długotrwale je uszkadzać, a nawet przyczyniać się do rozwoju zaćmy w życiu dorosłym.

Pozytywne skutki

Naturalnie producenci kosmetyków wybierają takie substancje jak parabeny i silikony nie bez powodu – wiele z nich ma bardzo praktyczne zastosowanie. SLS idealnie zmywa z powierzchni tłuszcz i brud, mocno się przy tym pieniąc, z kolei parabeny praktycznie uniemożliwiają rozwój pleśni czy gnicie produktu, działając niczym doskonały konserwant. Nie oznacza to jednak wcale, że szampon bez sls parabenów i silikonów (np. marki Pityver) nie może dać efektu równie rozświetlonych i błyszczących włosów, jak robią to produkty z silikonem w składzie.

Ważnym jest, aby nie dać nabrać się na rozwiązania typowo marketingowe i promocyjne, gdzie marka głośno informuje o usunięciu np. parabenów ze składu, ale konserwant ten zastępuje innym, równie nieprzyjemnym dla człowieka, choć mniej znanym składnikiem. Aby uniknąć tego typu pułapek, warto sięgać wyłącznie po sprawdzone marki i producentów, którzy reklamują swoje produkty chociażby jako:

 • produkty w stu procentach naturalne, bez sztucznych składników i syntetycznej chemii,
 • serie produktów bio,
 • produkty hipoalergiczne dla dzieci,
 • dermo kosmetyki dostępne w lepszych drogeriach oraz aptekach,
 • serie limitowane i kosmetyczne do cery wrażliwej czy naczyniowej albo przesuszającej się, dostępne w dobrych salonach kosmetycznych czy fryzjerskich.

Jedna odpowiedź

 1. Takie kosmetyki zazwyczaj są dużo droższe, ale myślę, że są warte swojej ceny.
  Sama jestem w trakcie testowania szamponu bez sls Pityver.
  Przyznam się, że na początku nie byłam przekonana, moje włosy się puszyły, ale po ok. 2 tyg. to się unormowało 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *