Ile kosztuje szampon bez sls parabenów i silikonów?

pityver.pl

Stosowanie zaawansowanych kremów kolagenowych czy maseczek przeciwzmarszczkowych nie jest tak powszechne, jak używanie chociażby szamponu czy pasty do zębów i właśnie na tych kosmetykach codziennego użytku należałoby oszczędzać najmniej. Wybór odpowiedniego szamponu może mieć kolosalny wpływ nie tylko na doraźne efekty, jak wygląd i układanie się włosów, ale również mieć długofalowe konsekwencje o podłożu zdrowotnym. Sięgając po szampon bez sls parabenów i silikonów możemy mieć pewność, że ryzyko niektórych z nich zostało zminimalizowane prawie do zera.

Niekorzystne efekty kosmetyczne

Kosmetyki takie jak szampon, dostępne w sieciowych drogeriach, bywają coraz tańsze, a jest to zasługa rozwoju chemii przemysłowej i technologii produkcyjnych. Tanie i ogólnodostępne kosmetyki bogate w SLS czy parabeny oraz silikony mogą wywoływać, zwłaszcza przy długotrwałych stosowaniu, takie niekorzystne efekty uboczne, jak chociażby:

 • uczucie świądu i pieczenia całej skóry głowy oraz szyi,
 • podrażnienia i zaczerwienia skórne, łącznie z możliwości pojawienia się krostek i wyprysków,
 • przeciążenie włosów zbyt licznymi powłokami lepkiego silikonu,
 • drastyczne przesuszenie łuski włosa oraz skóry głowy,
 • zaburzenie równowagi lipidowej skóry głowy oraz samych włosów prowadzące do całkowitego zlikwidowania naturalnej bariery ochronnej włosów,
 • przy kontakcie z oczami może nie tylko krótkotrwale podrażniać gałkę oczną, ale długotrwale je uszkadzać, a nawet przyczyniać się do rozwoju zaćmy w życiu dorosłym.

Pozytywne skutki

Naturalnie producenci kosmetyków wybierają takie substancje jak parabeny i silikony nie bez powodu – wiele z nich ma bardzo praktyczne zastosowanie. SLS idealnie zmywa z powierzchni tłuszcz i brud, mocno się przy tym pieniąc, z kolei parabeny praktycznie uniemożliwiają rozwój pleśni czy gnicie produktu, działając niczym doskonały konserwant. Nie oznacza to jednak wcale, że szampon bez sls parabenów i silikonów (np. marki Pityver) nie może dać efektu równie rozświetlonych i błyszczących włosów, jak robią to produkty z silikonem w składzie.

Ważnym jest, aby nie dać nabrać się na rozwiązania typowo marketingowe i promocyjne, gdzie marka głośno informuje o usunięciu np. parabenów ze składu, ale konserwant ten zastępuje innym, równie nieprzyjemnym dla człowieka, choć mniej znanym składnikiem. Aby uniknąć tego typu pułapek, warto sięgać wyłącznie po sprawdzone marki i producentów, którzy reklamują swoje produkty chociażby jako:

 • produkty w stu procentach naturalne, bez sztucznych składników i syntetycznej chemii,
 • serie produktów bio,
 • produkty hipoalergiczne dla dzieci,
 • dermo kosmetyki dostępne w lepszych drogeriach oraz aptekach,
 • serie limitowane i kosmetyczne do cery wrażliwej czy naczyniowej albo przesuszającej się, dostępne w dobrych salonach kosmetycznych czy fryzjerskich.

Bibliografia:

1.Mayser P., Imkampe A., Winkeler M., Growth requirements and nitrogen metabolism of Malassezia furfur. 1998
2.Zawar V., Jerajani H., Pol R., Current trends in pityriasis rosea, 2010
3.Adamski Z., Badania nad rolą drożdżaków lipofilnych Malassezia furfur (Pityrosporum ovale, Pityrosporum orbiculare) w różnych dermatozach, 1995

4.7 (93.33%) 3 głosów
pityver.pl

Jedna odpowiedź

 1. Takie kosmetyki zazwyczaj są dużo droższe, ale myślę, że są warte swojej ceny.
  Sama jestem w trakcie testowania szamponu bez sls Pityver.
  Przyznam się, że na początku nie byłam przekonana, moje włosy się puszyły, ale po ok. 2 tyg. to się unormowało 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *