Korona porcelanowa – wady i zalety

pityver.pl

Korona porcelanowa jest rodzajem korony protetycznej zakładanej na ząb lub implant. W ofertach gabinetów stomatologicznych występują współcześnie różne korony porcelanowe zależne od wybranego materiału. Zmieniają się też ich ceny. Czym kierować się podczas wyboru – jakie są ich wady i zalety? Czy korony porcelanowe na metalu są estetyczne?

Korony porcelanowe – czym się charakteryzują?

Korony porcelanoweStomatolog doradzi korony porcelanowe, jeśli u pacjenta nastąpi zasinienie zębów (np. wskutek leczenia kanałowego po próchnicy) i innego rodzaju przebarwienia. Także fluoroza może powodować plamy na szkliwie i stanowić wskazanie do zabiegu protetycznego. Wśród najczęstszych przeciwwskazań wyróżnia się z kolei nadmierne wyniszczenie danego zęba, choroby dziąseł (w tym zaawansowaną paradontozę) oraz zmiany w okolicach wierzchołka zębów. Porcelanowe korony na zęby cechują się:

 • dopasowaniem do naturalnego koloru zębów (np. korony cyrkonowe).
 • wytrzymałością i stałością.
 • zachowaniem podstawowej higieny jamy ustnej w celu utrzymania najlepszego stanu przez wiele lat.
 • zadbaniem o prawidłowe funkcje zębów.
 • swobodnym jedzeniem, mówieniem czy śmianiem się – bez ryzyka wypadnięcia.

Korona porcelanowa nie wymaga szczególnej, nadmiernej troski o utrzymanie, ale ważne jest, by zachowywać podstawowe zasady, czyli: szczotkować zęby po posiłku, używać nici dentystycznych, czyścić język skrobaczką i regularnie chodzić do stomatologa na profilaktyczny przegląd zębów. Korona porcelanowa, choć jest bardzo funkcjonalna, ma też swoje minusy. Może powodować ścieranie się leżących naprzeciwko zębów. Jest też podatna na pęknięcia i wymaga dużych nakładów finansowych.

Jak zakłada się korony porcelanowe? W większości gabinetów nie wymaga to więcej niż trzech wizyt. Poszczególne czynności to: wstępna ocena, zdjęcia RTG, szlifowanie zębów lub założenie implantu, wycisk zębów, założenie korony na krótki czas, dopasowywanie przygotowywane docelowo korony, wprowadzenie zmian i zacementowanie po poprawkach. Korona porcelanowa jest precyzyjnie wycinana dzięki użyciu komputera.

Ile kosztuje korona porcelanowa? – koszty

Nie da się jednoznacznie określić ile kosztuje korona porcelanowa, ponieważ koszty zależą od indywidualnych cenników dentystów oraz wykorzystanego materiału. Porcelanowa korona na zęba stworzona tradycyjnie, na podbudowie metalowej będzie kosztowała najmniej z wszystkich rodzajów – ok. 700-900 złotych. Z kolei korona porcelanowa na cyrkonie wyniesie już 1000-1500 złotych. Jeśli konieczne jest wszczepienie implantu, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 3000-5000 złotych. Cena implantu również zależy od jego materiału.

Korona porcelanowa na metalu – tradycyjne rozwiązanie

Tradycyjna korona porcelanowa na metalu jest najtańsza m.in. ze względu na najsłabszą estetykę. Przy wieloletnim użytkowaniu, zdarza się uwidocznienie metalowego odcienia korony przy linii dziąsła. Ta standardowa korona porcelanowa może też wywoływać alergię, ale cechuje się jednak dużą wytrzymałością. Jest solidnym rozwiązaniem, które warto polecić przy np. odbudowie bocznych zębów. Działając na przednich, pacjenci częściej decydują się na tlenek cyrkonu, który pomaga zachować zębom naturalny, ładny odcień.

Korona porcelanowa na implancie – brak zęba to nie problem

Brak naturalnego uzębienia nie musi być problemem, skoro dostępna jest korona porcelanowa na implancie. Usługi stomatologiczne mają współcześnie bardzo wysoką jakość i dostęp do nowoczesnych sprzętów. Na implanty można nałożyć nawet korony porcelanowe na cyrkonie, których odcień jest bardzo zbliżony do naturalnej kolorystyki zębów. Przy wystąpieniu ubytków zębowych w jamie ustnej trzeba działać szybko zapobiegając tym samym nieodwracalnemu zanikowi kości szczęki.

5 (100%) 18 głosów
pityver.pl

12 Odpowiedzi

 1. Sam posiadam koronę porcelanową na implancie i muszę przyznać, że jest to bardzo dobre rozwiązanie pozwalające uzupełnić braki w uzębieniu.

 2. Artykuł na czasie 😀 Mój kumpel niedawno złamał zęba i właśnie założyli mu na niego porcelanową koronę – żab wygląda bardzo naturalnie, super sprawa 😀

 3. Dobrze, że te korony pełno metalowe odchodzą do lamusa i zaczynają je zastępować korony porcelanowe na podbudowie metalowej 🙂 chociaż pewnie i dzisiaj są tacy co wstawiają sobie złote zęby ^^

 4. Korony porcelanowe są wykonane bardzo estetycznie i prezentują się o wiele lepiej niż korony metalowe. Ja niestety mam koronę na podbudowie metalowej i po 3 latach użytkowania moje dziąsło zaczyna sinieć ;/

 5. Ja postawiłem na koronę porcelanową na podbudowie stalowej. Wiem, że inne są równie wytrzymałe, ale jeśli chodzi o cenę to te są najtańsze 😀

 6. Czy podczas wykonywania korony porcelanowej i szlifowania zęba wykonywane jest znieczulenie? Przeraża mnie trochę to szlifowanie ;/

  1. Jeśli chodzi o założenie korony porcelanowej bardzo wysokiej jakości to mogę polecić K2Dental w Gdańsku, gdzie właśnie sam miałem wykonany zabieg założenia owej korny. Podczas wykonania zabiegu wykonane jest znieczulenie miejscowe i kompletnie nie czuć nawet najmniejszego bólu, więc nie ma się czym przejmować. Polecam serdcznie.

 7. Ja miałem niedawno założoną koronę porcelanową na martwego zęba – kasa na implant zaoszczędzona w dodatku zachowałem starego ząbka ^^

 8. Wszystko fajnie, ale jak ktoś utracił zęba i będzie miał zakładaną koronę to czy stomatolog jakoś wypełnia tymczasowo tą lukę przed wykonaniem zabiegu?

  1. Tak. Stomatolog wykona korony akrylowe – które będą założone na czas leczenia protetycznego. Ogólnie to korony akrylowe mają słabą wytrzymałość i trzeba na nie uważać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *