Dziecięcy szampon bez silikonów i sls – czy warto?

pityver.pl

Od jakiegoś czasu bardzo popularne stały się na całym świecie kosmetyki bez dodatku silikonów, parabenów oraz sls. Wiele mówi się bowiem o szkodliwości tych chemicznych składników dla naszego zdrowia i o tym, że mają one bezpośredni wpływ na funkcjonowanie organizmu. Parabeny na przykład przenikają do układu krwionośnego człowieka i mogą powodować nawet zaburzenia hormonalne, co dowiodły badania. Sls-y to silne środki chemiczne, stosowane również w chemii gospodarczej. Co prawda, doskonale myją one włosy i skórę głowy, jednakże nie byłoby wcale takiej konieczności, gdyby nie silikon, który często zawierają szampony i odżywki do włosów. Bardzo ciężko się go bowiem pozbyć bez użycia takiej chemii.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy szampon bez silikonów i sls przeznaczony dla dzieci, nada się również dla osoby dorosłej i czy można go z powodzeniem stosować. Należy jednak zauważyć, że takie kosmetyki znacznie różnią się od siebie:

  • przede wszystkim, są one znacznie delikatniejsze,
  • delikatnie myją one włosy, jednak nie zawsze są w stanie zmyć z nich kosmetyki, które stosowane są na co dzień przez osoby dorosłe, jak lakiery, pianki, żele, pasty, czy nawet niektóre odżywki,
  • gospodarka łojotokowa u małego dziecka jest znacznie inna niż u osoby dorosłej,
  • również sam włos potrzebuje innego wsparcia ze strony kosmetyków. Szampon bez sls i silikonów przeznaczony dla dzieci może nie zawierać składników, które wspierają na przykład włosy farbowane, czy też obciążone ciągłym prostowaniem i suszeniem. Włosy dziecięce są całkowicie inne od tych osoby dorosłej.

Na pewno szampon bez silikonów i sls przeznaczony dla dzieci nie zaszkodzi osobie dorosłej. Dzięki temu, że nie zawiera on tych składników, nie obciąży włosów silikonem i będzie docierał do głębi włosów. Poza tym, sls to silna chemia, której nie ma potrzeby stosowania. Taki kosmetyk nie będzie jednak zbyt dobrze spełniał swojej funkcji. Na pewno zaś nie ochroni on włosów przed działaniem suszarki i prostownicy oraz kosmetyków pielęgnacyjnych. Włosy mogą stać się bardzo puszące i lekkie. Poza tym, wiele osób może mieć problem z ich rozczesaniem, jeżeli włosy są długie i grube. Znacznie lepszym rozwiązaniem dla nich będzie wybór szamponu bez silikonów i sls przeznaczonego dla osób dorosłych. Obecnie nie ma najmniejszego problemu z zakupieniem takiego kosmetyku w drogerii lub nawet w aptece. Wiele firm stawia na dobrej jakości, naturalne i botaniczne kosmetyki.

Taki szampon z przeznaczeniem dla osób dorosłych (np. szampon Pityver), na pewno będzie odbudowywał strukturę zniszczonego włosa, zapobiegnie jego rozdwajaniu się i wypadaniu. Wiele osób obserwuje również, że włosy stają się lżejsze, ponieważ nie obciąża ich silikon. Nabierają z czasem naturalnego blasku i doskonale się układają. Sam okres przestawiania ich z szamponu z silikonem na naturalny może okazać się dla włosów niewielkim szokiem i staną się one nieco inne, jednak szybko powinny powrócić do normy.

Bibliografia:

1.Choczaj-Kukuła A., Kwaśniewska J., Aktualne możliwości stosowania leków przeciwgrzybiczych w niektórych chorobach skóry, 2004
2.Dworecka- Kaszak B., Grzyby z rodzaju Malassezia – co wiemy na ich temat? 2008
3.Faergmann J., Pityriasis versicolor (tinea versicolor), 1986

5 (100%) 2 głosów
pityver.pl

Jedna odpowiedź

  1. Ja mojemu dziecku kupiłam szampon bez parabenów, sls-ów i innych „dodatków”. Sama natomiast stosuję szampon na łupież pstry Pityver 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *